Jdi na obsah Jdi na menu
 


O čem má každý horolezec vědět

29. 12. 2008

Uzly

Pokud se pohybujeme v lezeckém terénu, slouží nám k zajištění bezpečnosti značné množství pomůcek. Aby vše fungovalo tak, jak má, nestačí vědět pouze kam a jak zapnout karabinu nebo jistítko, ale je potřeba vědět, jak uvázat, složit nebo procvaknout lano, smyčku a karabinu dohromady tak, aby vše drželo, když má, nedrželo, když nemá, a šlo s tím hýbat, jak se má.Uzlů je velké množství a záleží na jaké úrovni budete horolezectví provozovat. Pro základní seznámení s lezením na umělé stěně nám vystačí tři až pět uzlů. Pokud ale rádi lezete v horách může se Vám ne v zcela ideální situaci hodit i ne zcela obvyklý uzel. Vždy však používejte pouze takové uzly a řešení, které jste již prakticky ovládli a jste si jisti jejich výhodami i nevýhodami.

Co vlastně který textil vydrží a co už ne?

V materiálu používaném pro horolezectví nám slouží lana statická, dynamická (plná, poloviční, dvojčata), pomocná (tzv. repšňůry). Dalšími pomůckami, na nichž vážeme uzly, jsou popruhy, plné nebo duté. Poslední pomůckou jsou pro nás kulaté smyčky různých průměrů a délek, zpravidla se jedná o kusy pomocných nebo dynamických lan. Speciální kulatou smyčkou jsou pak smyčky kevlarové, které se vyznačují velkou tuhostí a vysokou hranovou odolností.

Nosnost lan a popruhů je deklarována jinak výrobce od výrobce. U polyamidových popruhů je pevnost deklarovaná značícím proužkem. Každý proužek rovná se 5 kN. Popruhy používané pro lezení tak máme od 5 kN (cca 1 cm šířka) po 20 kN (cca 2,5 cm). Speciálními popruhy jsou smyčky z vláken Spektra, nebo Dynema. Popruhy z těchto vláken by vždy měli být šité. Zejména na popruzích z materiálu Spektra nesmíme vázat žádné uzly, tyto nedrží a po zatížení na popruhu kloužou!

více na:  http://www.horosvaz.cz/index.php?cmd=page&id=81